UA-60231042-1

Aldermen current

The Court of Aldermen has 25 members, one representing each ward of the City of London, together with the Recorder of London. They are elected by the registered voters within the ward, and stand for re-election at least every six years. They retire by custom at 70 years of age. Their dates of birth are shown at the list below.

At the database mentioned below, the historic listing of aldermen now includes a new column which shows the next re-election due date for each of those currently in post. (ie six years after their last election, or on reaching 70)

The historic requirement that aldermen sit as magistrates in the City of London was dropped in 2013, but many of those listed below still do so.

The list is in order of the year in which they have served as Lord Mayor, or it has been formally advised** that they may do so (subject to election), and thereafter in the order of their first election as an alderman. The link from their surname should take you to their entry at the City of London website.

**To read the latest (April 2020) guidance from the Town Clerk on aldermanic progression, click here.

To download a complete list (Excel ss) of all Lord Mayors, Sheriffs, Aldermen, and  an archive of livery past masters, please click here.   NB  tabs at foot of  MS Excel spreadsheet - LM’s, Sheriffs, and Aldermen.


Ian  Luder CBE   Castle Baynard;      Cooper (elected LM, 2008)  dob 13 April 1951

Nicholas  Anstee         Aldersgate;   Butcher (LM 09-10)  dob 27 May 1958

Sir     David   Wootton      Langbourn; Solicitor (LM 11-12)  dob 21 July 1950

Sir   Roger   Gifford        Cordwainer;  Musician (LM 12-13)  dob 3 August 1955

Sir  Alan   Yarrow      Bridge; Fishmonger (LM 14-15)  dob 27 June 1951

Sir    Andrew  Parmley       Vintry;         Musician (LM 16-17)  dob 17 October 1956

Sir     Charles    Bowman      Lime Street;  Grocer (LM 17-18)  dob 8 December 1961

Sir     Peter           Estlin          Coleman Street;   Int’l Banker (LM 18-19)  dob 4 July 1961

Lord Mayor  William   Russell    Bread Street; Haberdasher (LM 19-21) dob 15 April 1965

Vincent  Keaveny  Farringdon Within; Solicitor (first elected alderman, 2013) dob 1 July 65

 Tim     Hailes          Bassishaw;    Solicitor (2013)  dob 7 October 1967

Michael   Mainelli      Broad Street;    World Trader (2013)  dob 19 December 1958

Alison    Gowman     Dowgate;      Glover (2002)  dob 7 December 1955

David          Graves        Cripplegate;  Solicitor (2008)  dob 9 April 1960

John            Garbutt       Walbrook;     Weaver (2009)  dob 14 June 1954

Patricia      Scotland QC    Bishopsgate;    Skinner (2014)  dob 19 August 1954

Robert         Howard   Cornhill;       Gardener (2015)  dob 28 January 1971

Alastair       King        Queenhithe;    Blacksmith (2016)  dob November 1968

Gregory      Jones QC    Farringdon Without;    Leatherseller (2017)  dob 4 January 1968

Nicholas      Lyons      Tower;      Merchant Taylor (2017)  dob 1959

Prem            Goyal OBE     Portsoken;    Plumber (2018)  dob 23 April 1968

Emma          Edhem          Candlewick;   Woolman (2018)  dob August 1966

Robert         Hughes-Penney   Cheap;   Haberdasher (2018)  dob 2 March 1968

Susan          Langley OBE       Aldgate;    Insurer   (2018) dob 2 July 1963

Bronek        Masojada        Billingsgate;  Insurer (2019)  dob 31 December 1961


For more on the Court of Aldermen, please visit this link at the City of London website.

For a list of the Aldermen’s Court dates, follow this link.

To download a complete list (Excel ss) of all Lord Mayors, Sheriffs, Aldermen, and an archive of livery past masters, please click here. 

© Nigel Pullman 2020